אודות

תחנת הרכבת ההיסטורית של צמח

תחנת הרכבת ההיסטורית של צמח הייתה "תחנת קצה"/"תחנת גבול" בתקופת פעילותה של "רכבת העמק". התחנה הייתה האחרונה והחשובה בקו תחנות "רכבת העמק" בתקופה העות'מנית.
תחנת צמח האחרונה במסילת "רכבת העמק" הייתה חלק מקו המסילה החמידית חיג'אזית בתקופתו של הסולטאן העות'מאני עבדול חמיד השני (Abdü'l-Ḥamīd-i sânî). קו זה בין חיפה לסמח' (سمخ) באורך של 87 ק"מ כונה לימים "רכבת העמק". קו מסילתי אשר חיבר את קו "הרכבת החמידית חיג'אזית", עם חוף הים התיכון ובהמשך התחבר באזור העיר דרעא (درعا) והמשיך לחיג'אז.
מיקומה האסטרטגי של התחנה, על שפת הכנרת חולשת על ציר סובב כנרת, סמוכה למפגש הגבולות בין המדינות לאורך השנים הקנו לה מעמד מיוחד והפכוה ליעד אסטרטגי אותו רצו לכבוש ולהשיג אומות שונות. בתחנה הוקמו מתקני רכבתיים ייחודיים שלא היו קיימים בשאר תחנות "רכבת העמק" כמו: מוסך קטרים גדול, קרנטינה, סובבן קטרים גדול ומגדל מים יחיד בעל שני מיכלים היחיד מבין תחנות רכבת העמק.
באוקטובר 1905 הסתיימה הקמת המסילה ונחנכה התחנה בצמח. התחנה הייתה מחולל פיתוח אזורי ומרכז חשוב עבור בצפון הארץ ובמיוחד ל:
עיירה סמח' (سمخ), העיר טבריה, יישובי עמק הירדן וסובב כנרת.
בשנת 2015 לאחר מספר שנים של עבודות שימור ושיחזור בהובלת מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, המכללה האקדמית כנרת ורכבת ישראל, ניפתח האתר הנמנה על אחד מאתרי המועצה לשימור אתרים  וחלק מקמפוס המכללה האקדמית כנרת  ובו לומדת המחלקה ללימודי ארץ ישראל תארי B.A  ו M.A ומתחם תיירותי ייחודי ומרכז מבקרים הפתוח לקהל הרחב.
תחנת הרכבת המשוחזרת, הפכה להיות לאחד האתרים הייחודיים והמרתקים בצפון בכלל ובסובב כנרת בפרט! סיפורה של תחנת צמח, שזור בסיפורה של "רכבת העמק", שתרמה לפיתוחה של הארץ במחצית הראשונה של המאה ה-20. התחנה הייתה למחולל פיתוח אזורי של סובב כנרת בכלל וההתיישבות בעמק הירדן בפרט. היסטורית התחנה חושפת למבקר, מאבקים בין אומות, מאבקים על דרכים ועוד…

האם ידעת שקרב הפרשים האחרון הלילי האחרון המתועד בהיסטוריה התרחש בתחנת צמח? וכיצד ההודים הגנו על עמק הירדן בהדפם הסתערות שבטים בדואים? האם ידעת שיש קשר בין שואת יהודי פולין לתחנה? והאוצר האבוד הקבור במצולות הכנרת איך הוא קשור לתחנה?

ביקור במתחם התחנה

מתחם תחנת הרכבת המשוחזר הינו אתר תיירות פעיל ושוקק חיים מהמיוחדים ששוחזרו והוקמו בצפון הארץ בכלל ובסובב כנרת ועמק הירדן בפרט!

באתר מרכז מבקרים ומוזיאון המספרים את סיפורן של "רכבת העמק" ותחנת צמח – התחנה האחרונה והחשובה בקו תחנות "רכבת העמק" המיתולוגית!.

מרכז המבקרים ומוזיאון התחנה פתוחים לביקורי הקהל הרחב! הביקור במתחם לקבוצות ויחידים דורש תיאום!

מחכים לכם בתחנה!!

שחזור ושימור התחנה

תחנת הרכבת ההיסטורית של צמח, החשובה בתחנות "רכבת העמק" המיתולוגית, עברה "מספר בעלים" מאז שפסקה להגיע לצמח ועד לשחזורה.

מיד לאחר שפסקה פעילותה, התמקם מחסן השמנים של חטמ"ר צמח בתחנה, אחרי שצה"ל עזב את התחנה, נכנסה המועצה האזורית עמק הירדן ומיקמה במקום את ריכוז האשפה והגזם של האזור. בשנת 2011 בהובלת מועצה לשימור אתרי מורשת בישראל והמכללה האקדמית כנרת החלו פעולות השחזור ושיקום התחנה, פעולות שהסתיימו באוגוסט 2015. לשני הגופים חברה בהמשך רכבת ישראל.

שחזורה של התחנה, עד לא הסתיים!!

מצורפות מספר תמונות המראות את מצבה של התחנה לפני השחזור!

error: Content is protected !!